Maisto priedai, kurių turėtumėte vengti jūs ir jūsų vaikai

Greitame šiuolaikinio gyvenimo pasaulyje patogumas dažnai tampa svarbesnis už maisto sudedamųjų dalių tikrinimą. Daugelyje perdirbtų ir supakuotų maisto produktų yra priedų, kurie pagerina skonį, prailgina galiojimo laiką ir pagerina išvaizdą. Tačiau ne visi priedai yra nekenksmingi, o kai kurie gali turėti neigiamą poveikį mūsų sveikatai, ypač vaikų, kurie dar tik vystosi. Šiame straipsnyje apžvelgsime kai kuriuos maisto priedus, kuriuos jūs ir jūsų vaikai turėtų atsargiai vertinti.

Dirbtiniai saldikliai

Nors dirbtiniai saldikliai, tokie kaip aspartamas, sukralozė ir sacharinas, parduodami kaip mažai kalorijų turinčios cukraus alternatyvos, jų ilgalaikis poveikis sveikatai yra diskusijų objektas. Kai kurie tyrimai rodo, kad šie saldikliai gali keisti žarnyno bakterijas, dėl to sutrinka medžiagų apykaita ir didėja svoris. Be to, nerimaujama dėl jų poveikio neurologinei sveikatai, ypač vaikų, nes jų smegenys dar tik vystosi.
Tėvai turėtų atidžiai tikrinti produktų, pažymėtų užrašais „be cukraus“ arba „dietinis“, etiketes, nes juose dažnai būna dirbtinių saldiklių. Saugesnė alternatyva gali būti saikingas natūralių saldiklių, tokių kaip medus ar klevų sirupas, vartojimas.

Dirbtinės spalvos

Ryškios ir viliojančios maisto produktų spalvos gali būti vizualiai patrauklios, tačiau daugelis dirbtinių dažiklių yra susiję su vaikų elgesio problemomis. Tyrimais nustatytas ryšys tarp tam tikrų maisto dažiklių, pavyzdžiui, raudonosios 40 ir geltonosios 5, ir jautrių asmenų hiperaktyvumo bei dėmesio sutrikimų.
Norėdami sumažinti dirbtinių dažiklių poveikį savo šeimai, daugiausia dėmesio skirkite visaverčiam maistui ir šviežiems produktams. Pirkdami supakuotus produktus, ieškokite tokių, ant kurių užrašyta „be dirbtinių dažiklių“, arba rinkitės ekologiškus produktus, kuriuose paprastai naudojami natūralūs dažikliai.

Didelio fruktozės kiekio kukurūzų sirupas

Didelės koncentracijos fruktozės kukurūzų sirupas (HFCS) yra įprastas saldiklis, kurio yra daugelyje perdirbtų maisto produktų – nuo gazuotų gėrimų iki kepinių. Per didelis jo vartojimas siejamas su nutukimu, atsparumu insulinui ir padidėjusia metabolinio sindromo rizika. Ypač vaikai yra pažeidžiami neigiamo didelės fruktozės kukurūzų sirupo poveikio, nes jis gali prisidėti prie nesveiko svorio augimo ir insulino sutrikimų.
Sumažinus saldžių gėrimų vartojimą ir pasirinkus vandenį, žolelių arbatą ar natūralias vaisių sultis, galima sumažinti didelio fruktozės kiekio kukurūzų sirupo poveikį. Be to, jei vietoj vaisiais pagardintų užkandžių rinksitės neskaldytus vaisius, tai suteiks saldumo be kenksmingo pridėtinio cukraus poveikio.

MSG (mononatrio glutamatas)

Mononatrio glutamatas yra skonio stipriklis, dažnai naudojamas sūriame perdirbtame maiste. Nors Maisto ir vaistų administracija (FDA) mano, kad daugumai žmonių MSG yra saugus, jei vartojamas saikingai, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti tokie simptomai kaip galvos skausmas, pykinimas ir prakaitavimas, bendrai vadinami „kinų restorano sindromu“.
Norint sumažinti nepageidaujamų reakcijų riziką, patartina maistą gaminti namuose, naudojant šviežius ingredientus ir prieskonines žoleles, o ne perdirbtus maisto produktus su mononatrio glutamatu. Atidus etikečių skaitymas gali padėti atpažinti ir išvengti produktų, kuriuose yra šio priedo.

Konservantai (BHA, BHT ir TBHQ)

Konservantų, tokių kaip BHA (butilintas hidroksianizolas), BHT (butilintas hidroksitoluenas) ir TBHQ (tert-butilhidrochinonas), dedama į maisto produktus, kad pailgėtų jų galiojimo laikas ir jie nesugestų. Tačiau šios cheminės medžiagos kelia susirūpinimą dėl galimų sąsajų su vėžiu ir kitomis sveikatos problemomis.
Šių konservantų poveikį galima sumažinti renkantis šviežią, sveiką maistą ir kuo mažiau vartojant perdirbtus ir supakuotus produktus. Be to, rinktis produktus su natūraliais konservantais, tokiais kaip vitaminas E ar rozmarino ekstraktas, gali būti sveikesnė alternatyva.